Despre Filme

Aquaman – Un desen animat deghizat în film pentru „Milenari”

Sunt momente în care industria cinematografică de peste ocean încearcă să ne vândă gogoși poleite cu sclipici, iarAquaman (2023), mult lăudatul și trâmbițatul blockbuster, este exemplul perfect de „mult zgomot pentru nimic”. Deși a fost o producție promovată pe toate gardurile ca fiind un eveniment vizual de neratat, în ochii mei a eșuat lamentabil la capitolul cinematografie adevărată. Când te uiți la o astfel de peliculă, te întrebi unde s-a pierdut arta de a povesti și de ce totul a devenit doar o paradă de pixeli colorați.

Explozie de culori fără nicio substanță

Marea mea problemă cu acest film este că e mult prea „colorat”. Totul e atât de artificial, de strident și de saturat încât, după primele 20 de minute, ai senzația că te uiți la un desen animat de sâmbătă dimineața, nu la o producție de acțiune serioasă cu un buget de sute de milioane de dolari. La categoria asta l-aș încadra fără nicio ezitare: animație pentru cei care nu vor să gândească sau să simtă vreo urmă de realism.

Leo1Romania Aquaman – Un desen animat deghizat în film pentru „Milenari”

Efectele vizuale, deși au înghițit sume colosale, sunt obositoare și par desprinse dintr-un joc video ieftin de acum zece ani, distrugând orice urmă de atmosferă sau mister pe care ar fi trebuit să-l aibă adâncurile oceanului. Nu există textură, nu există greutate a apei, există doar un neon continuu care îți jignește privirea.

Un film pentru „Milenari” și copii

Se vede de la o poștă că publicul țintă a fost ales cu mare grijă: categoria „Milenar” și copiii care se lasă ușor furați de peisaje sclipitoare și acțiune haotică, fără să le pese de logică sau profunzime. Dacă ai trecut de o anumită vârstă și cauți un fir narativ care să nu-ți jignească logica, Aquaman te va lăsa rece.

Este o „ciorbă” vizuală greu de digerat pentru oricine apreciază un scenariu bine scris. Pentru un scafandru sau un om care iubește marea și îi respectă forța, toată această regie de plastic este pur și simplu o jignire. Nu poți pretinde că faci un film despre forța oceanului când totul arată ca o reclamă la bomboane gumate.

Leo1Romania Aquaman – Un desen animat deghizat în film pentru „Milenari”

Verdictul Leo1Romania 4/10

Nu recomand această experiență decât dacă ai foarte mult timp de pierdut sau dacă vrei să vezi un desen animat lung și zgomotos de peste două ore. Pentru restul, este doar o altă bilă neagră în palmaresul filmelor comerciale fără suflet care au invadat ecranele în ultimul deceniu. 🧜‍♂️🎨

Voi ce spuneți? Mai are sens să mergem la cinema pentru astfel de „animații” pe bani mulți, sau industria ar trebui să revină la filmele care se simt reale? Aștept comentariile voastre mai jos! 🐒👇

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x