Despre Filme

Retreat Vama Veche: O Altă Dezamăgire Mioritică sub Soarele de la Malul Mării

Am sperat, poate cu o naivitate pe care ar trebui să o fi pierdut demult, că Retreat Vama Veche” (2024) va reuși să surprindă măcar un strop din libertatea acelui loc. M-am înșelat amarnic. Rezultatul? Un film extrem de prost, o altă porcărie mioritică ce se chinuie să pară cool, dar rămâne blocată în penibil.

Leo1Romania Retreat Vama Veche: O Altă Dezamăgire Mioritică sub Soarele de la Malul Mării

Două Replici și un Ocean de Plictiseală

Trebuie să recunosc, m-a surprins plăcut la vreo două replici — probabil scăpate din greșeală printr-un scenariu altfel anost. În rest, totul este o linie plată. Nu reușim, pur și simplu nu reușim să ne ridicăm la un nivel cinematografic de care să putem fi mândri. Ba mai mult, „Retreat Vama Veche” nu ajunge nici măcar la nivelul (oricum scăzut) al producțiilor de televiziune cu care suntem bombardați zilnic.

Leo1Romania Retreat Vama Veche: O Altă Dezamăgire Mioritică sub Soarele de la Malul Mării

Unde e Cinematografia Adevărată?

Se pare că rețeta succesului pentru producătorii noștri a rămas aceeași: pui un titlu cunoscut, aduci câteva fețe de la TV și speri că publicul va înghiți gălușca. Dar pentru un spectator care știe ce înseamnă un cadru bine tras și un dialog cu substanță, acest film este doar o pierdere de timp.

Este frustrant să vezi cum resursele sunt irosite pe astfel de „retrageri” artistice care nu lasă nimic în urmă, în afară de un gust amar și o senzație de déjà-vu ieftin. Vama Veche merita o poveste adevărată, nu o caricatură filmată la soare.

Leo1Romania Retreat Vama Veche: O Altă Dezamăgire Mioritică sub Soarele de la Malul Mării

Verdictul Leo1Romania: 4/10

Nota mea indiscutabilă pentru această producție este un 4/10. Este o notă care reflectă exact lipsa de viziune și incapacitatea de a construi ceva solid. Din păcate, rămânem la capitolul „și alții”, cu filme care se uită a doua zi după ce s-a aprins lumina în sală.

Leo1Romania Retreat Vama Veche: O Altă Dezamăgire Mioritică sub Soarele de la Malul Mării


Tu te-ai „retras” din fața ecranului?

Ai avut răbdare să vezi toată „capodopera” sau te-ai lăsat păgubaș după primele minute de umor forțat? Hai să discutăm în comentarii: de ce credeți că regizorii noștri se încăpățânează să facă filme de căcat?

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x