Despre Filme

Cursa (2025) – Radiografia unui eșec ambalat frumos

Am reușit să vizionez și eu mult lăudatul film „Cursa” (2025). Ferească Sfântul cât de prost e! Dar, sincer, de ce m-aș mai mira?

Când vezi numele lui Anghel Damian pe post de regizor și scenarist, știi deja că „rețeta” e compromisă din start. Nu ne mai vindecăm! Poporul ăsta pare blestemat să nu producă conținut cinematografic demn de industria adevărată a filmului, rămânând blocat în aceleași clișee obosite și execuții lamentabile.

Privilegiul nu ține loc de talent

Nici nu aveam așteptări prea mari. Avându-l pe Damian în echipă – acest anemic privilegiat și libidinos care „semnează capodopere” pe bandă rulantă precum Vlad, Clanul sau Tătutu’ – rezultatul era previzibil. „Cursa” nu e un film, e o demonstrație de aroganță regizorală unde miza nu e povestea, ci imaginea de „băiat deștept” a creatorului.

Dialoguri origoflene și un joc actoricesc de carton

Dacă încerci să asculți replicile, te ia durerea de cap. Dialogurile par scrise de cineva care n-a purtat o conversație reală în viața lui; sunt origoflene, rigide și lipsite de orice urmă de naturalețe. Actorii par că citesc de pe prompter, livrând emoții de plastic într-un scenariu care scârțâie la fiecare cotitură.

Imaginea mașinilor: Forțată până la absurd

Se vede clar obsesia pentru „vizual”, dar e una bolnavă. Imaginea mașinilor este împinsă la extreme fără niciun rost și fără nicio logică narativă. Avem cadre lungi, lucioase, care se vor a fi Fast & Furious, dar care în contextul filmului par doar niște reclame auto nereușite, inserate forțat între scene decupate parcă din imaginația haotică a regizorului.

Ce spun și alți „supărați” de pe net:

Nu sunt singurul care a simțit că și-a irosit timpul. Comunitatea online fierbe, iar punctele comune ale criticilor sunt devastatoare:

  • Lipsa de coerență: Scene care nu se leagă, fire narative lăsate în aer și o regie care pare că a pierdut busola după primele 10 minute.

  • Copierea ieftină: Mulți acuză faptul că filmul încearcă cu disperare să imite stilul american, dar rezultatul este o variantă „de buget” care stârnește mai degrabă milă decât adrenalină.

  • Sunetul dezastruos: Ca în multe producții românești, ori nu înțelegi ce mormăie actorii, ori te asurzesc efectele speciale de prost gust.

Verdictul Leo1Romania: „Cursa” este un accident feroviar filmat cu pretenții de cursă de Formula 1. Este dovada vie că dacă ai pile și bugete, nu înseamnă că ai și viziune. Economisiți-vă timpul și banii.

Nota mea 2/10

 

😏 „Teoretic, ești de acord. Practic? Scrie mai jos!”

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x