Despre Filme

180 (2026): O idee de milioane, o execuție de „doi lei”

Recent am dat peste o noutate care mi-a atras atenția prin prisma subiectului: 180, o producție sud-africană lansată în aprilie 2026. Recunosc, cinematografia din Africa de Sud e un teren destul de nou pentru mine și am pornit la drum cu o curiozitate deschisă, sperând la o surpriză plăcută. Din păcate, surpriza a fost, dar în sensul negativ. Deși titlul sugerează o schimbare radicală de direcție, singura întoarcere la 180 de grade a fost entuziasmul meu, care s-a prăbușit rapid după primele scene.

Când „Road Rage”-ul se transformă în eșec regizoral

Povestea în sine avea potențialul de a fi un thriller visceral. Un incident banal de road rage (furia la volan) escaladează absurd, fiul protagonistului ajunge în stare critică, iar tatăl, orbit de vinovăție și furie, pornește pe un drum întunecat al răzbunării. Sună bine pe hârtie, nu? Ei bine, de la scenariu la ecran, totul s-a pierdut pe drum.

Leo1Romania 180 (2026): O idee de milioane, o execuție de „doi lei”

Chiar dacă subiectul este unul care ar putea să te țină cu sufletul la gură, filmul nu excelează la niciun capitol tehnic sau artistic. Scenariul este subțire, dialogurile par forțate, iar regia semnată de Alex Yazbek nu reușește să lege scenele într-un mod coerent sau măcar captivant.

O producție cu aer de „Temu”

Senzația pe care am avut-o pe tot parcursul vizionării a fost una de ieftin. Este un film care pare făcut cu „bani de pe Temu” – strălucitor în pozele de prezentare (trailer), dar de o calitate îndoielnică odată ce îl „despachetezi”. Jocul actoricesc lasă de dorit, iar scenele de acțiune sau tensiune „scârțâie” din toate încheieturile.

Leo1Romania 180 (2026): O idee de milioane, o execuție de „doi lei”

Mai mult, am avut impresia neplăcută că mă uit la o producție mioritică de duzină, din cele apărute în ultimul deceniu pe la noi, unde se încearcă mult dar se reușește puțin. Este genul acela de film care are pretenția că vrea să „bubuie”, să impresioneze prin duritate și realism urban, dar care e trădat de o execuție slabă și de un buget care pare că s-a terminat înainte de a începe filmările propriu-zise.

Verdictul Leo1Romania: 4/10

Este păcat, pentru că premisa este una extrem de actuală și dureroasă. Ar fi putut ieși un manifest despre ego-ul masculin și consecințele iremediabile ale furiei de moment. În schimb, am primit o producție fadă, care nu reușește să transmită emoția pe care o pretinde.

Nu pot să dau mai mult pentru ceva ce pare asamblat în grabă, fără atenție la detalii și fără acel „suflet” care să te facă să crezi în personaj.

Voi ce părere aveți? Ați avut și voi experiențe cu filme care arătau bine în trailer dar s-au dovedit a fi „lucrate manual” cu stângăcie? Aștept comentariile voastre mai jos.

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x