Despre Filme

Balaur – O „capodoperă” la fel de ieftină ca restul mizeriilor autohtone

Am văzut și eu Balaur” (2021) și m-am lămurit rapid: este încă un film care ar fi putut fi bun, dacă nu era de-a dreptul rău. O producție care se vrea profundă, dar care eșuează lamentabil în aceeași mocirlă a amatorismului românesc. Te întrebi, pe bună dreptate: când se va ridica și cinematografia noastră la un nivel măcar decent, dacă „bun” se pare că e un prag imposibil de atins?

Când „internauții” se visează actori și regizori

Suntem asaltați de mizerii de filme cu cântăreți care se visează actori și internauți „în trend” care au impresia că, dacă știu să pună un filtru pe Instagram, pot fi și regizori, și scenariști. E o epidemie de mediocritate. Până și ProTV-ul a reușit să dezamăgească lamentabil cu un proiect pe nume Clanul, care s-a stins la fel de repede cum a apărut, lăsând în urmă doar un gust amar de telenovelă prost jucată. Lista e lungă și, din păcate, se tot completează cu rebuturi.

Leo1Romania Balaur – O „capodoperă” la fel de ieftină ca restul mizeriilor autohtone

Oare sunt singurul care are senzația că filmul românesc contemporan parca e făcut de un licean, cu telefonul mobil? Nu mai zic de sunet, care e de multe ori o catastrofă. Ai impresia că aceste producții nu sunt gândite pentru marele ecran sau pentru televiziune, ci sunt realizate special pentru un rahat de canal de YouTube. Totul pare creat și gândit să se adreseze exclusiv publicului consumator de rețele sociale, ălora care nu pot fi atenți la nimic mai mult de 15 secunde.

Leo1Romania Balaur – O „capodoperă” la fel de ieftină ca restul mizeriilor autohtone

Cinematografia de tomberon

Personal, mi se pare că aceste filme sunt demne de un tomberon. Nu există nicio dorință de a livra artă adevărată, ci doar o goană după vizualizări ieftine și „like-uri” de la o generație care nu știe ce înseamnă un cadru bine tras sau un dialog care să nu sune a limbaj de cartier forțat. Ne scăldăm într-o zonă gri unde totul e „merge și așa”, iar rezultatul se vede pe ecran: o lipsă totală de respect față de spectatorul care plătește biletul sau timpul.

Este dureros să vezi cum se irosește potențialul unor povești care ar fi putut avea impact, dacă ar fi fost tratate cu seriozitate, nu cu superficialitatea unui „vlogger” care face un challenge în spatele blocului.

Verdictul Leo1Romania: Nota 5/10

Un 5 cu indulgență, doar pentru că există încercarea de a face ceva diferit tematic, deși execuția e la pământ. În rest, rămâne o „capodoperă” de umplutură care confirmă declinul cinematografiei noastre.

Voi mai aveți răbdare să căutați „perle” în gunoiul ăsta cinematografic de la noi? Simțiți și voi că ecranul mare a fost înlocuit de un ecran de mobil, iar regizorii au devenit simpli administratori de „feeed”? Hai să discutăm în comentarii despre cum am ajuns să consumăm mizerii pe post de artă!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x