Despre Filme

Ramon – Un deliciu ieftin marca Pavel Bartos și „geniul” Anghel Damian

Am reușit să văd și eu (pe persoană fizică) mult lăudatul și „mediapupatul” film al lui Pavel Bartos, Ramon. După atâta tam-tam în social media și la TV, mă așteptam la ceva care să depășească nivelul unei scenete de Revelion. Din păcate, m-am lovit de aceeași mediocritate obositoare care bântuie cinematografia noastră comercială.

Echipa de „șoc”: Regizori de mâna a 14-a și scenariști de pomană

Când vezi numele lui Jesús del Cerro pe scaunul de regizor, știi deja la ce să te aștepți: o regie plată, fără nicio viziune artistică reală. Dar „cireașa” de pe acest tort indigest este, bineînțeles, mediocrul șef al scenariștilor, Anghel Damian. Omul ăsta pare că ia bani de pomană de la ProTV pentru niște replici de doi bani care fac deliciul doar celor care n-au citit o carte în viața lor. Replicile sunt forțate, artificiale și lipsite de orice urmă de umor autentic.

Leo1Romania Ramon – Un deliciu ieftin marca Pavel Bartos și „geniul” Anghel Damian

O poveste amestecată „ca dracu”

Scenariul este o varză totală. Povestea este prost gândită, prost regizată și, mai ales, prost montată. Ai senzația că te uiți la niște bucăți de film lipite la întâmplare, sperând că magnetismul lui Bartos va salva dezastrul. Din păcate, nici măcar el nu poate susține o producție unde actorii (sau non-actorii) sunt care mai de care mai mediocri. Se vede de la o poștă că este o afacere „în familie”, unde contează mai mult cine cu cine e prieten în Pache Protopopescu decât talentul brut.

Leo1Romania Ramon – Un deliciu ieftin marca Pavel Bartos și „geniul” Anghel Damian

Singura rază de lumină: Sunetul și lipsa vulgarității

Să fim corecți: spre deosebire de alte mizerii autohtone, Ramon stă bine la capitolul sunet. Măcar aici nu simți că ți-ai pierdut auzul. Un alt punct „pro” (dacă putem spune așa) este lipsa manelelor și a vulgarităților deșănțate pe care le găsim la „vidre”, „bromanii”, „micuți” sau „vele”. Este un film „curat” din acest punct de vedere, dar curățenia nu înseamnă automat calitate cinematografică.

Verdictul Leo1Romania: 4/10 – Un ultim minut care nu salvează restul

Din tot filmul, cea mai bună parte este fix ultimul minut. Din păcate, pentru celelalte 90 de minute de plictiseală și actorie de serbare școlară, nu pot acorda decât un umil 4/10. Este o producție extrem de prost jucată, cu un „deliciu” ieftin care nu merită timpul vostru.

Voi chiar mai credeți în notele imense de pe IMDB sau în laudele de la televizor când vine vorba de filmele „vedetelor” ProTV? Vi se pare că Anghel Damian chiar are talent de scenarist sau e doar „omul potrivit la locul potrivit” pentru încasat cecuri? Hai să dăm cu barda în comentarii: ați rezistat până la finalul lui Ramon sau v-ați culcat după primele 20 de minute?

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x