Despre Filme

Stranger Things: „Hannah Montana” varianta Horror sau cum să vinzi un ambalaj sclipitor

Salutare, inter-cosmonauților! De câteva săptămâni tot vreau să scriu despre „mega-lăudatul” și marketatul Stranger Things, dar n-am avut chef să-mi pun toți fanii în cap. Astăzi însă, nu mă mai interesează. De ce? Pentru că am văzut între timp un miniserial și două filme care pur și simplu mi-au pus capac și m-au făcut să scot adevărul la lumină.

Măreția poleielii vs. Sărăcia conținutului

M-am întrebat adeseori, în ultimii ani, de ce naiba e înnebunită lumea după acest serial pueril și, pe alocuri, extrem de idiot. Dincolo de scenele acelea spectaculoase și efectele vizuale de mii de dolari, Stranger Things rămâne o „mizerie” de producție. E fix tipul de serial generalist, parcă făcut de Disney pentru copiii care vor să se simtă puțin „rebeli”.

Să fim serioși: Stranger Things e un fel de Hannah Montana varianta Horror. La ce bugete s-au băgat în producție și post-producție, era imposibil să nu se investească masiv și în publicitate. Riscul ca povestea să nu „prindă” era unul real și coerent, așa că au pompat grav în reclame până ne-au spălat pe toți pe creier!

Diferența dintre un consumator de ocazie și un „veteran”

Dar mai e un aspect… Cum să nu-ți placă orice porcărie când tu te uiți la un film pe lună sau la un serial „din an în Paște”? Te-ai întrebat vreodată câte producții ai văzut la viața ta, cap-coadă? Ei bine, eu am sute de seriale la activ, unele înfiorător de lungi (Star Trek, The Big Bang Theory, Two and a Half Men, Married… with Children, seria Stargate etc.).

Pe undeva, e de înțeles entuziasmul dacă ești consumator de Las Fierbinți, Team Building, Miami Bici sau Casa Iubirii. Dar, în adâncul meu, mă raportez la producții colosale în comparație cu „diareea” asta marca Netflix.

Unde se termină marketingul și unde încep capodoperele

Sistemul meu de valori se măsoară după o ștachetă ridicată de titluri grele precum: Fringe, 3 Body Problem, Silo, Outlander, Dark Matter, Georgie & Mandy’s First Marriage sau For All Mankind – și lista poate continua până dimineață. Din acest motiv, privesc altfel un „excrement” bine promovat.

Verdictul Leo1Romania

Fără să mai zgârii retina celor care cred cu toată ființa că ST este un serial mare (în mintea lor… lipsită de conținut), nota mea pentru această producție slabă este: 5/10.

😎 „Cine tace, nu comentează. Fă-ți vocea auzită aici!”

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x