Despre Filme

„Groapa” – Adio, dar rămâi în istoria eșecului. De ce minte ProTV?

Ce coincidență amuzantă, nu-i așa? Nu dădeam nicio șansă acestei „producții” încă de la primele teasere, dar recunosc că nici eu nu mă așteptam la o ieșire atât de fulgerătoare din grila TV. Am intuit de la început că nu va prinde sezonul 2, dar se pare că publicul i-a semnat sentința mult mai repede decât anticipau „marii strategi” din Pache Protopopescu.

Strategia „Voyo” – Un mormânt digital pentru cadavre scumpe

Când un serial de prime-time este scos de pe post după doar câteva episoade, explicația oficială e mereu aceeași: „vrem să întărim platforma de streaming”. Zi zău, să mori tu?! Realitatea este că audiențele pentru Groapa sunt, previzibil, chiar în groapă. Este metoda lor disperată de a ascunde un eșec răsunător de ochii agențiilor de publicitate. Mutarea pe online nu e o evoluție, e un exil forțat pentru un produs pe care oamenii pur și simplu nu l-au suportat pe sticlă.

Leo1Romania „Groapa” – Adio, dar rămâi în istoria eșecului. De ce minte ProTV?

Clanul vs. Groapa: Când joci la două capete cu aceeași monedă uzată

Nu poți juca la două capete cu două prostii și să te aștepți ca publicul să nu te taxeze. Clanul devine din ce în ce mai prost, mai lungit și mai previzibil, iar Groapa a fost un proiect născut mort, o copie palidă care a încercat să forțeze o rețetă deja expirată de „mafioți de Dâmbovița”. Publicul s-a săturat de aceleași fețe și aceeași atmosferă „dark” de fațadă. Când încerci să vinzi același rebut sub două nume diferite, ești taxat prin telecomandă.

Leo1Romania „Groapa” – Adio, dar rămâi în istoria eșecului. De ce minte ProTV?

Analiza Pro și Contra (Dacă putem găsi așa ceva)

  • Pro: Probabil doar bugetul de marketing care a reușit să păcălească lumea să se uite la primul episod. Vizual, locațiile au fost ok, dar degeaba ai decor dacă personajele bat câmpii.

  • Contra: Scenariu incoerent, ritm de melc și o lipsă totală de originalitate. Este un mix de telenovelă turcească și film de serie B, făcut parcă pe genunchi între două pauze de publicitate.

Verdictul Leo1Romania 4/10

Este o ieșire rușinoasă. O producție umflată cu pompa care s-a dezumflat la primul contact cu realitatea ratingului. Groapa s-a închis, iar praful s-a așezat peste o investiție care s-a dovedit a fi un zero barat.

Voi chiar mai puneți botul la „mutarea pe Voyo” ca fiind o mișcare deșteaptă? Sau vedeți și voi cum se îngroapă gunoiul sub preș? Ați rezistat să vedeți măcar un episod întreg fără să schimbați canalul de plictiseală? Hai să dăm cu barda în comentarii și să demontăm „succesul” ăsta de carton!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x