Despre Filme

Beverly Hills Cop: Axel F – Resuscitarea unui Cadavru și Disperarea după Nostalgie

Am mai spus-o și, cu riscul de a mă repeta, o reiterez cu și mai multă convingere: unii producători și actori chiar nu știu când să se oprească! Beverly Hills Cop: Axel F” (2024) nu este o continuare, ci o tentativă penibilă de a resuscita un „cadavru” cinematografic care este mort de decenii. Este frustrant să vezi cum o serie care a definit o epocă este târâtă în prezent doar pentru a bifa un titlu nou pe platformele de streaming.

Penibilitatea unui Rol care nu mai are ce Spune

Este uluitor cum penibilitatea unui actor sau a unui rol poate să te uimească în sens negativ, chiar și atunci când crezi că ai văzut totul. Axel Foley este o umbră forțată, o încercare obosită de a recupera un farmec care a dispărut odată cu anii ’90. Filmul se vinde cu un iz de mare „capodoperă”, dar sub ambalaj nu găsim decât o structură previzibilă, glume răsuflate și o regie care pare să ruleze pe pilot automat.

Leo1Romania Beverly Hills Cop: Axel F – Resuscitarea unui Cadavru și Disperarea după Nostalgie

Cifrele la încasări de peste ocean sunt, din păcate, direct proporționale cu „calitatea” lui: un succes comercial bazat pe curiozitate și nostalgie, dar un eșec artistic total. Este dovada clară că publicul este încă dispus să consume „fast-food” cinematografic, atâta timp cât ambalajul îi este familiar.

Viitorul Blockbusterelor: Oare urmează un alt Rateu?

Privind la acest dezastru previzibil, nu pot să nu mă gândesc la ceea ce urmează. Ne pregătim pentru Gladiator 2, un alt blockbuster care promite să reînvie o legendă. Oare se va ridica la nivelul așteptat sau va fi un alt rateu cinematografic monumental, o altă „resuscitare” inutilă făcută doar pentru a mai extrage niște profit din buzunarele nostalgicilor?

Leo1Romania Beverly Hills Cop: Axel F – Resuscitarea unui Cadavru și Disperarea după Nostalgie

Hollywood-ul pare blocat într-o buclă a repetitivității, unde originalitatea a fost înlocuită de reciclare. Dacă Axel Feste indicatorul calității pentru „revival-urile” actuale, atunci avem toate motivele să fim sceptici cu privire la viitorul marilor ecrane.

Verdictul Leo1Romania: 2/10

Nota mea este un 2/10 (și sunt generos). Este o continuare de proastă calitate, o pierdere de timp care nu reușește decât să păteze amintirea originalului. Dacă vrei să rămâi cu o imagine bună despre Axel Foley, mai bine revezi primele filme și ignoră această „capodoperă” de duzină.

Leo1Romania Beverly Hills Cop: Axel F – Resuscitarea unui Cadavru și Disperarea după Nostalgie


Când ar trebui să spunem „ajunge”?

Credeți că mai există vreo șansă ca aceste continuări întârziate de decenii să fie cu adevărat bune, sau suntem condamnați să vedem doar „cadavre” resuscitate pentru profit? Vă pregătiți deja pentru o altă dezamăgire? Hai să dăm cu ele de pământ în comentarii!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x