Despre Filme

Societatea zăpezii – Când omul devine „cea mai bună legumă”

Există filme care te lasă cu un semn de întrebare uriaș în minte: este o producție bună pentru că e prost făcută, sau e o producție proastă care a avut noroc de un subiect bun? Cam asta este dilema mea după ce am vizionat Societatea zăpezii (2024). O peliculă care încearcă să ne vândă din nou povestea supraviețuirii din Anzi, dar care, în ochii mei, rămâne undeva la mijlocul drumului între artă și un documentar morbid.

O poveste despre supraviețuire sau despre… meniu?

Subiectul este arhi-cunoscut: un avion prăbușit, frig extrem și o foame care transformă morala în praf și pulbere. Dar filmul acesta reușește să pună reflectorul pe un aspect pe care mulți îl evită cu diplomație: degradarea umană până la stadiul de hrană. Concluzia mea amară după două ore de vizionare? Omul este cea mai bună legumă.

Leo1Romania Societatea zăpezii – Când omul devine „cea mai bună legumă”

Sună cinic? Poate. Dar filmul nu face decât să confirme cât de fragili suntem și cât de repede renunțăm la orice urmă de umanitate atunci când stomacul urlă mai tare decât conștiința. „Societatea zăpezii” ne arată o lume unde „prietenul la nevoie se cunoaște”, dar se cunoaște mai ales dacă e bine conservat în gheață. Este o viziune crudă, care te face să te întrebi unde se termină instinctul și unde începe demența.

Bun dacă n-ar fi prost, sau invers?

Din punct de vedere tehnic, filmul arată bine, e „muncit”, dar are acea hibă specifică producțiilor care vor să stoarcă emoție cu orice preț. Sincer, mi s-a părut că pe alocuri se lungește inutil, de parcă regizorul a vrut să ne înghețe și pe noi în fața ecranului. Actorii se chinuie să transmită drama, dar totul rămâne la un nivel de suprafață, de parcă le-ar fi fost frică să meargă până la capăt cu adevărata groază a acelei situații.

Este un film care se vrea profund, dar care reușește doar să te facă să te simți inconfortabil fără să-ți ofere o lecție reală. Am rămas cu un gust ciudat, o combinație între plictis și dezgust, fără acea scânteie care să transforme o poveste de viață într-o capodoperă cinematografică.

Leo1Romania Societatea zăpezii – Când omul devine „cea mai bună legumă”

Verdictul Leo1Romania 5/10

Este un film de mijloc. Nu este o „nenorocire” precum mizeriile românești recente, dar nici nu se ridică la nivelul unui film pe care să-l revezi cu plăcere. Rămâne o lecție despre cât de repede ne putem transforma în „legume” sub presiunea naturii. O producție care confirmă că, uneori, realitatea este mult mai interesantă decât orice interpretare regizorală „deșteaptă”.


Voi până unde ați merge pentru a supraviețui?

Sunteți de acord cu viziunea mea despre „omul-legumă” sau credeți că filmul a reușit să prezinte sacrificiul lor într-o lumină eroică? Merită să mai vedem încă o dată aceeași poveste, doar pentru că tehnologia de filmare a evoluat, sau s-a cam epuizat subiectul? Aștept să ne „măcelărim” în argumente în secțiunea de comentarii! 🐒👇

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x