Despre Muzica

Războiul dintre Monopolul de Studio și Creatorii Independenți

Între creația umană și inteligența artificială

Recunosc că de câteva zile sunt foarte enervat de mecanismul aplicat de Delia Matache în a călca în picioare cu lejeritate creatorii independenți. Ridică ea mingile la fileu împreună cu armata de boți, cum că „muzica AI” este net inferioară muzicii ei, sau ‘de om‘.

Desigur că ograda personală, umplută la refuz de fani orbiți de ‘magia ei‘, a jucat mingea în spațiul public, comentând de foarte multe ori prost, nedrept și mincinos la adresa artiștilor independenți.

Nu voi face din acest articol un câmp de bătaie pe spatele subiectului „Delia„, ci am deschis postarea cu aceste rânduri pentru a crea contextul.


MITURILE DESPRE MUZICA AI

Foarte mulți indivizi (mai mult sau mai puțin avizați) au următoarele teme:

  • Muzica AI nu e muzică

  • Muzica AI nu transmite emoție așa cum o face o voce umană

  • Toți creatorii de muzică artificială sunt niște hoți

Ei bine, am să încep să demontez bucată cu bucată aceste mituri de tot râsul:


MITUL 1: „Muzica AI nu este muzică”

Cum definim muzica?Eu aș da o singură explicație… prin stările, sentimentele, amintirile, emoțiile pe care le stârnește în om. Și asta o face orice muzică, indiferent de instrumentul folosit (software/PC sau AI/PC).

Ca o completare: un individ care cântă ceva de neînțeles, atât verbal dar și ca ‘instrumente’ neconvenționale – să zicem un capac de WC, două bețe și apă. Aveți filmul în cap? Ce scoate omul acela, se cheamă muzică sau nu?

Când veți avea răspunsul la această imagine, înseamnă că puteți da o definiție coerentă la întrebarea ‘ce e muzica‘. Până atunci… mucles.


MITUL 2: „Muzica AI nu transmite emoție”

Am ascultat niște piese făcute artificial (voce și muzică) de mi-a căzut capul. Am crezut că acestea sunt de pe altă planetă. Perfecțiune întruchipată. Un nivel atât de sus, încât Top 10 mondial nu se poate bate cu acel produs.

Atât de bun este, și culmea, că au spart rețelele de socializare, au bubuit de-a dreptul în număr de abonați, like-uri, comentarii, share-uri.

De ce oare? Pentru că sunt eu nebun, nu? Acele creații sunt cu un infinit de nivele peste orice biped care latră la un microfon și iese pe piața mainstream cu piesa de 2:30?

Dar de, ăla e om, nu? Păi și mă doare-n cur că ăla e om și ăla e AI, atât timp cât piesa artificială sună dumnezeiește.

A DA, dacă era o prostie de piesă, ok, își merita afrontul, dar partea proastă sau… bună, e că nu e singura de acest gen. Omuletilor, dacă voi nu ați dat peste o piesă AI care chiar transmite emoție de te ia dracu, nu înseamnă că aveți dreptate. Mai săpați… înainte să judecați.


MITUL 3: „Toți creatorii cu AI sunt hoți”

Faza asta mă bagă în boală! Fraților, aveți și nu aveți dreptate.Și eu detest crunt unele ‘producții’ AI de pe net unde sunt furate piese cunoscute și făcute ‘cover‘ sau ‘remix‘. Cu toate că și eu am făcut asta, și nu mă sfiesc să recunosc – doar testam sistemul AI să văd ce poate produce, și mi-au plăcut atât de tare, încât le-am postat pe rețelele sociale.

Poate nu am făcut tocmai bine, și știți ce mă mai ține să nu le dau delete de peste tot? Un gând: atât timp cât sunt banduri și mimoze pe tot internetul care au milioane de urmăritori și prestează non-stop numai cover-uri, făcând extrem de mulți bani din asta, de ce aș face eu pasul înapoi cu 3 surcele?

Revenind la „hoție”: Mulți confundă două lucruri:

  1. Creația proprietext, linie melodică proprie

  2. Imitatorii sau cei care generează full o piesă (text, muzică, voce) cu inteligența artificială

E o mică-mare diferență aici, și puțini conștientizează, vor sau încearcă să accepte. Din păcate, populiștii ne bagă pe toți în aceeași oală. Și asta nu înseamnă că toți suntem hoți.


CUM SE CREEAZĂ MUZICA ÎN STUDIO VERSUS CLOUD

Un studio „serios” dispune de:

  • O locație pentru înregistrat voci

  • După înregistrare, intervin multe efecte audio pentru a ‘colora’ (îmbunătăți) acustica vocii

  • Dispun și de un software (program DAW) precumAbleton Live, FL Studio, Logic Pro, Cubase, Pro Tools cu care „compun” așa-zisa muzică

Aceste programe dispun de o arhivă de instrumente și sunete, numitelibrării. Producătorul, compozitorul alege din acea librărie instrumentele pe care și le imaginează pentru o piesă anume, alege genul, ritmul și nelipsiții „basi”.

Din acestebucăți puse ca pe un ‘portativ‘ (nu are rost să detaliez prea mult, ci omul de rând să înțeleagă mai ușor) se naște un fișier audio, numitNEGATIV.

După aceste operațiuni, uneori (studiourile 90% doar asta au) se mai completează acest negativ și cu câteva ‘clape’… să-i dea o altă coloratură, că nu a nimerit din soft. Dar chiar și acea clapă are biblioteca ei sau opțiuni de loop auto pentru a ține un ritm fără ca producătorul să stea călare toată piesa pe clapă.

Avem gata negativul, sună ok, se atașează (montează) vocea trasă mai devreme pe acest negativ.

Cercul mincinos al producției moderne

Nici vocea, nici muzica nu sunt naturale!

  • Autotune șiFX pe voce (delay, reverb, etc.)

  • Nici muzica nu a cântat-o nimeni din studio! Au cântat-o alții și s-au arhivat acele sunete într-o librărie pe bază de licență sau abonament.

Întreb: Știați toate acestea?


Procesul cu muzica cloud (AI)

Exact cum spuneam mai sus, doar că aici avem:

  • O cameră de apartament, o debara

  • Unde nu trage nimeni voci la care se aplică ulterior o serie de efecte de ‘înfrumusețare

  • Ci un calculator și un tool precumSUNO, Udio, ElevenMusic, Sonauto, AIVA, Soundraw, ACE-Step UI, sau alte platforme de generare AI

Cineva scrie un text, pune comenzi de tehnică muzicală în puncte cheie pe acel text, apoi creeazăstyle prompt-ul pentru linia melodică și voce. Acolo lucrurile sunt puțin complicate, pentru că sunt scheme extrem de tehnice.

Amatorul din dormitor sau debara creează o piesă audio după indicațiile date în prompt (text și style), iar vocea este artificială, dar cerută de același individ.

De unde a ales SUNO acele sunete/instrumente din promptul individului?
Mai pe limbaj comun: dintr-un cloud plin ochi de mii și mii de sunete din toate națiile. Așa s-au antrenat AI-urile pentru generarea ulterioară de linii melodice. Exact ca la studiourile de producție.


CONCLUZIE ȘI ÎNTREBARE FINALĂ

Ca o concluzie, deja m-am întins extrem de mult, și după cum știm cu toții, oamenii au devenit foarte grăbiți (educați în spiritul TikTok/short content) și s-ar putea să nu mai citească nimeni până la final. Acesta e și motivul pentru care nu am vrut de mult timp să intru în subiectul ăsta: pe de o parte e prea ciuntit așa, pe de alta dacă îl detaliam cum se cuvine, ieșea un kilometru de articol.

Vă las cu o întrebare:

Care e diferența între creatorul de emoții cu DAW (soft cu librărie) și creatorul cu emoții din Cloud (IA)?


GÂNDUL FINAL

Cu speranța că umilul meu articol v-a arătat ambele fețe ale aceleiași monede, mă retrag liniștit, că am arătat de ce nu convine evoluția asta AI producătorului din studio… pentru că îi dă peste nas grav un amator și pierde bani și notorietate!

Și dacă nici asta nu v-a convins, puneți-vă neuronul la treabă și gândiți-vă:

  • De ce s-au pus călare pe amatori

  • De ce nu a încercat industria bipedă să fie mai capabilă, mai bună, mai evoluată, sau măcar la fel de ‘talentată’ ca un AI sau amator

  • De ce s-au cramponat în niște ‘nimeni’

Poate pentru că le amenință supremația și monopolul?


Cu respect pentru ambele tabere, mă înclin,
Leo

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x