Despre Filme

Teambuilding – O mediocritate sinistră care nu smulge niciun zâmbet

Am zis să văd și eu, într-un moment de rătăcire, mult trâmbițatul Teambuilding” (2022). Ce pot să spun după ce s-a terminat supliciul? Este un film mediocru la care nu am râs absolut deloc. Dar deloc! Este acea mizerie ieftină, marca românească, creată și apreciată (mai mult ca sigur) de un public care se hrănește cu „conținutul” livrat de Dorian, Shelly, Bobonete sau Bromania. Din fericire, nu mă încadrez în acest public ieftin și nici nu am de gând să încep acum.

Un joc „actoricesc” demn de YouTube, nu de marele ecran

Dincolo de povestea penibilă — sau, mai bine zis, de modul dezastruos în care a fost pusă în scenă — filmul suferă grav la capitolele de bază ale cinematografiei. Cadre proaste, un edit care pare făcut pe fugă și dialoguri de „căcat”, copiate parcă din versurile Paraziții sau B.U.G. Mafia din anii ’90, dar fără substanța sau mesajul de atunci.

Leo1Romania Teambuilding – O mediocritate sinistră care nu smulge niciun zâmbet

Totul pare un scheci prelungit de pe YouTube, unde „actorii” urlă unii la alții crezând că decibelii pot înlocui talentul. Este frustrant să vezi cum se irosesc resurse pe o producție care nu reușește să depășească nivelul unei postări de Instagram Story.

Leo1Romania Teambuilding – O mediocritate sinistră care nu smulge niciun zâmbet

Dilema Pavlu: Cum s-a lăsat convins un actor respectat?

Singura mea dilemă reală în tot acest talmeș-balmeș a fost prezența lui Șerban Pavlu. Cum dracu’ l-au convins și, mai ales, cum s-a lăsat el convins să apară în așa ceva? Să vezi un actor pe care îl respecți, un om cu o carieră solidă în spate, coborându-se la nivelul acestor „explodați” ai internetului, este o dezamăgire cruntă. Respectul meu pentru el a pălit serios văzându-l captiv în acest scenariu de doi bani.

Verdictul Leo1Romania: Nota 2/10

Fără alte comentarii inutile: un film mediocru, o pierdere de timp care jignește inteligența oricărui spectator care caută altceva decât vulgaritate gratuită.

Voi ați reușit să schițați măcar un zâmbet sau ați simțit și voi aceeași jenă de a fi martori la un asemenea „succes” de casă? Se pare că în cinematografia noastră, cu cât ești mai zgomotos și mai vulgar, cu atât ești mai „apreciat”. Păcat de peliculă!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x