Despre Filme

Deadpool & Wolverine: Masacrarea unui Simbol sub Masca Divertismentului Ieftin

Există momente în cinematografie când te întrebi dacă producătorii mai au vreo urmă de respect pentru personajele care au definit generații întregi. „Deadpool & Wolverine” (2024) este răspunsul cinic la această întrebare: o mare dezamăgire și, în esență, o mare porcărie de film care reușește contraperformanța de a-și bate joc de tot ce însemna imaginea iconică a lui Wolverine.

Leo1Romania Deadpool & Wolverine: Masacrarea unui Simbol sub Masca Divertismentului Ieftin

De la Demnitatea lui „Logan” la Bufoneria Marvel

Este de neînțeles cum Hugh Jackman a acceptat să revină în acest format, lăsând ca personajul său legendar să fie transformat într-o simplă unealtă de marketing și glume vulgare. După finalul monumental din Logan, această versiune pare o parodie tristă. Vedem un Wolverine „mutilat” creativ, aruncat într-un scenariu haotic, menit doar să gâdile orgoliul fanilor care nu caută substanță, ci doar explozii și referințe de tip „easter egg”.

Leo1Romania Deadpool & Wolverine: Masacrarea unui Simbol sub Masca Divertismentului Ieftin

O Producție pentru un Public „Plafonat”

Să fim sinceri: acesta este un film dedicat exclusiv puștilor și celor sub 22 de ani, care încă mai cred că zgomotul și haosul vizual țin loc de poveste. Într-o lume în care Marvel pare că și-a pierdut busola, această colaborare forțată este doar o altă tentativă de a stoarce profit dintr-o rețetă expirată. Totul este superficial, totul este făcut pentru un consum rapid, fără să lase nicio urmă de emoție reală în urmă.

Leo1Romania Deadpool & Wolverine: Masacrarea unui Simbol sub Masca Divertismentului Ieftin

Este trist să vezi cum un personaj atât de complex este redus la nivelul unei jucării într-un parc de distracții zgomotos. Dacă sperați la o continuare demnă a aventurilor lui Logan, pregătiți-vă pentru o deziluzie majoră. Hollywood-ul demonstrează din nou că preferă să distrugă o imagine construită în decenii pentru un succes efemer de box-office.

Leo1Romania Deadpool & Wolverine: Masacrarea unui Simbol sub Masca Divertismentului Ieftin

Verdictul Leo1Romania: 2/10

Nota mea este un 2/10. Două puncte acordate doar pentru efortul fizic al actorilor, dar din punct de vedere al conținutului și al respectului față de mitologie, filmul este un eșec total. Este timpul să înțelegem că nu orice „reîntâlnire” pe marele ecran este și una necesară.


Ne mulțumim cu „Jucării” sau mai vrem Eroi?

Până când vom accepta ca personajele noastre preferate să fie transformate în bufoni pentru a satisface o audiență tot mai tânără și mai puțin pretențioasă? Voi cum ați simțit „sacrilegiul” adus lui Wolverine sau v-ați lăsat furați de peisajul colorat de Deadpool? Hai să discutăm adevărul în comentarii!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x