Despre Filme

Odată pentru totdeauna (2022) – O „clismă” cinematografică semnată de Smiley

Stau și mă minunez de execrabilitatea unora! Există o categorie de oameni care, dacă au visat o dată că sunt (și) actori și au fost blamați pe bună dreptate, în toate felurile posibile, continuă să se încăpățâneze. Cât de idiot să fii să insiști să faci ceva ce clar nu ține de tine? După eșecul absolut al ultimilor ani cu acel rahat de „film” cu sfoara (Selfie 69), să mai vii cu încă o tentativă eșuată arată o prostie rară, alimentată de o repetitivitate bolnăvicioasă.

Campionii „maro” ai industriei autohtone

După „genialul” film cu frânghia, a mai apărut o producție „mirobolantă”, la fel de prost făcută și la fel de campioană la capitolul „maro” în industria de profil. Vorbim despre Odată pentru totdeauna” (2022), un film care pretinde că tratează subiecte grele, precum depresia, dar care se transformă rapid într-o tortură vizuală. Domnul Andrei (Smiley) este, în acest context, cireasa de pe un tort stricat. Este fascinant cum unii au impresia că, dacă știu să cânte un refren catchy, pot să ducă în spate un rol principal într-o dramă, fără să pară constipați sau artificiali la fiecare replică.

Leo1Romania Odată pentru totdeauna (2022) – O „clismă” cinematografică semnată de Smiley

Abonament la mizerii pe Netflix

Și parca nu ar fi fost suficient de penibile filmele astea, le mai găsești și pe Netflix. La ce bani dai pe un abonament de streaming video, mi se pare de tot râsul să regăsești în catalog astfel de eșecuri cinematografice care nu merită nici măcar spațiul de stocare de pe server. Este o jignire la adresa utilizatorului care caută calitate și primește în schimb proiecte de „vlog” vândute drept cinema de autor.

Leo1Romania Odată pentru totdeauna (2022) – O „clismă” cinematografică semnată de Smiley

Este o problemă de bun simț: dacă ai văzut că nu ești făcut pentru asta, de ce mai insiști? Cinematografia noastră s-a blocat într-o zonă unde contează mai mult „cine ești” pe rețelele sociale decât „ce știi să faci” în fața camerei de filmat. Rezultatul? Niște producții demne de un coș de gunoi digital, care nu fac decât să scadă și mai mult prestigiul ideii de „film românesc”.

Verdictul Leo1Romania: Nota 1/10

Un eșec total, o pierdere de timp și de nervi. Un film care nu merită nici măcar o secundă din atenția voastră, indiferent cât de mult vă place muzica protagonistului. Actoria e o meserie, nu un hobby de weekend pentru vedete plictisite.

Voi ce ziceți, chiar am ajuns să „înghițim” orice mizerie doar pentru că apare o față cunoscută pe afiș? De ce credeți că se încăpățânează acești oameni să facă film, deși critica și publicul cu scaun la cap i-au desființat deja? Hai să discutăm în comentarii despre „clismele” cinematografice care ne inundă abonamentele plătite!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x