Lyrics

Lumină-n infinit (Lyrics)

Ploua încet peste străzi obosite,
Barul mirosea a nopți risipite,
Fumul dansa peste lemnul uzat,
Și-un jazz murdar mă ținea legat.

La colț, un pahar și-un gând prea greu,
Un whiskey sec și trecutul meu,
Dar când ai intrat, fără vreun cuvânt,
S-a rupt tăcerea de pe pământ.

Purtai în ochi un oraș întreg,
Cu umbre vii și-un mister prea vechi,
Pașii tăi ardeau pe podea ușor,
Ca o poveste fără autor.

Și-n noaptea aceea, jur că știu,
Timpul s-a frânt în albastru târziu,
Iar lumea toată s-a tras înapoi,
Lăsând doar barul… și noi.

Era târziu și totul dormea,
Dar clipa aceea ceva aprindea,
De parcă cerul cădea peste noi,
Și Dumnezeu bea whiskey cu doi.

În noaptea când te-am întâlnit,
S-a făcut lumină-n infinit,
Ca un neon aprins în ploaie,
Ca o minune trasă din noroaie.

În noaptea când te-am privit,
Tot întunericul s-a risipit,
Și-am înțeles, fără să spui,
Că uneori iubirea vine târziu.

Ți-am atins mâna, tremuram ușor,
Ca un actor fără decor,
Aveai parfumul nopților grele,
Și gustul cald al stelelor mele.

Barul dispărea încet, încet,
Doar inima bătea indiscret,
Și fiecare clipă dintre noi
Părea furată din-trun război.

Poate destinul e doar un fum,
Ce se ridică și moare acum,
Dar noaptea aia mi-a scris pe piept
Tot ce pierdusem, tot ce aștept.

Și dacă mâine-ai pleca departe,
Te-aș purta-n mine ca pe-o carte,
Fiindcă în haosul meu rănit,
Tu ai fost cerul ce-a răsărit.

Orașul ardea în lumini și ploi,
Dar universul era între noi,
Și pentru-o clipă am înțeles,
Că dragostea vine când nu mai crezi.

În noaptea când te-am întâlnit,
S-a făcut lumină-n infinit,
Și toate umbrele din mine
Au învățat să se termine.

În noaptea când te-am privit,
Tot întunericul s-a risipit,
Și de atunci beau nopțile reci,
Dar amintirea ta… nu mai pleci.

„Unele femei nu intră într-un bar…
intră direct în destinul tău.”

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x