Paharul de libertate (Lyrics)

S-a lăsat tăcerea, dar nu mai doare deloc
E liniștea de după, când s-a stins orice foc.
Nu mai caut răspunsuri în pahare ciobite
Nici urme de pași pe poteci rătăcite.
Privesc spre fereastră, e senin, e lumină
Sufletul meu, în sfârșit, e o grădină.
Am pus în cutii tot ce-a fost și n-a fost
Să dăm amintirii un altfel de rost.
Nu e ură, nu-i teamă, e doar o trezire
O eliberare din vechea robie.
Mă simt mai ușor, ca un fulg peste ape
Lăsând tot ce-a fost, mult mai departe.
Se scurge timpul, dar nu-l mai măsor în suspin
E paharul meu, azi, de libertate e plin.
Nu mai aștept nimic de la umbrele reci…
Sufletul meu e călător, după al tău zâmbet cu dor
Dar zborul de azi e mai sus de orice nor.
Mă rătăceam prin labirintul din privirea ta
Dar azi mi-am regăsit, în sfârșit, inima.
Nu mai plâng după tine, nu mai cer îndurare
E pace în mine… și-un soare răsare.
Aud și-acum ecoul râsului tău cald sub ploaie
Dar e doar o notă ce nu mă mai înmoaie.
Ești o lecție scrisă cu cerneală de dor
O poveste ce trece, un vis trecător.
Nu am nevoie de hărți, nici de vechi destinații
Mi-am luat înapoi viața din false adorații.
Rămân aici, dar masa nu mai e goală
E plină de visuri ce n-au nicio pată.
Zâmbetul tău rămâne în urmă, departe
Ca o filă întoarsă dintr-o veche carte.
Căci zâmbetul meu e singura casă
Unde liniștea, azi, se așază la masă.
Sufletul meu e călător, după al tău zâmbet cu dor
Dar zborul de azi e mai sus de orice nor.
Mă rătăceam prin labirintul din privirea ta
Dar azi mi-am regăsit, în sfârșit, inima.
Nu mai plâng după tine, nu mai cer îndurare
E pace în mine… și-un soare răsare.
E pace în mine…
Sufletul meu e călător…
Dar nu mai plâng…
