Despre Filme

My Dearest Assassin (2026) – O „Gherlă” Thailandeză pe Steroizi

Am mai văzut la viața mea filme produse de/sau în Thailanda și marea majoritate aveau o tentă de stângăcie, însă acest Dragul meu asasin este mult mai mult de atât. Este un film slab din toate punctele de vedere: scenariu, poveste, joc actoricesc, muzică, cadre și efecte. Pur și simplu, o risipă de timp.

Nu înțeleg cum și cine a hotărât ca „asasinul” nevalorificat să joace rolul iubitului. Din punctul meu de vedere, tipul este și urât cu spume și are o voce de „Radio ZU” – adică schelăită, de zici că e metrosexual (sau poate chiar este, cine mai știe în ziua de azi?). Această „capodoperă” m-a făcut să-mi pară rău de timpul pierdut, de parcă m-aș fi uitat la unul dintre acele filme pe care nu le recomandă nimeni, niciodată.

Leo1Romania My Dearest Assassin (2026) – O „Gherlă” Thailandeză pe Steroizi

Iată principalele probleme care transformă acest film într-un eșec total:

  • Abuzul Termenului de „Asasin”: Se folosește obsesiv acest cuvânt, când de fapt este vorba despre bande criminale, răfuieli între ele și un soi de mafie asiatică. Termenul este utilizat într-un context total nepotrivit, doar ca să fure atenția oamenilor sătui de clișeele de cartier.

  • Erori de Casting și Continuitate: Copilul este o altă problemă sesizabilă. La început ni se arată o ștrengăriță oropsită de origine vietnameză, ca după două cadre să apară „mare” și fără nicio legătură cu zona… e deja „mandarină”. Mă mir cum n-au luat un copil african ca să-l facă mexican; trecerea este atât de nerealistă încât sare imediat în ochi.

  • Execuție Tehnică Dezastruoasă: Subiectul și povestea sunt făcute praf și pulbere de scenarist, cadrele sunt dezmembrate de regizor, iar actorii joacă de parcă ar face sketch-uri pentru Instagram. Cât despre efectele speciale, par a fi făcute cu un ChatGpt v1.

Leo1Romania My Dearest Assassin (2026) – O „Gherlă” Thailandeză pe Steroizi

Verdictul Leo1Romania: 3/10

În loc să fie o poveste despre onoare sau măcar un film de acțiune onest, „Dragul meu asasin” se pierde într-o mare de penibil și lipsă de logică. Este genul de producție care îți demonstrează că nu e suficient să ai o cameră și niște actori care arată bine pe Instagram ca să faci un film care să conteze. Păcat de subiect, căci în rest, totul este praf și pulbere.

Tu ce părere ai? Merită acest film măcar un 3 sau am fost prea generos cu „asasinul” metrosexual? Lasă un comentariu și spune-mi dacă ai văzut ceva mai prost în ultima vreme!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x