Despre Filme

A Working Man: Jason Statham și Rețeta Eșecului „la indigo”

Am vizionat A Working Man: Un bărbat de onoare”, o producție care se vrea a fi încă un hit marca Jason Statham, dar care nu a reușit decât să confirme o temere mai veche: calitatea filmelor cu acest actor uriaș a început să scadă drastic. Parcă e un făcut, o spirală a mediocrității în care cad tot mai mulți grei ai ecranului.

Actori Mari, Producții de Rahat

Este o tendință tot mai vizibilă în 2025: actori celebri, cu nume care vindeau odată bilete pe bandă rulantă, au ajuns să joace în producții din ce în ce mai slabe. Asistăm la o avalanșă de reeditări obosite ale unor capodopere sau la continuări lipsite de orice sclipire.

În schimb, am ajuns în punctul în care poți da peste un film cu actori mai puțin cunoscuți — sau chiar debutanți — care să te uimească prin prospețime și curaj. Cinematografia de mainstream nu mai este ce-a fost, iar „A Working Man” a fost dovada vie a acestui declin.

Leo1Romania A Working Man: Jason Statham și Rețeta Eșecului „la indigo”

Anatomia unei Plictiseli Previzibile

Filmul a fost unul extrem de previzibil, cu o acțiune pe care aș descrie-o scurt: de rahat. Totul a părut tras la indigo după alte zece filme de gen, fără nicio încercare de a aduce ceva nou.

  • Efectele speciale: Slabe, parcă lucrate în grabă pe un computer de acum un deceniu.

  • Povestea: Atât de subțire încât nici nu prea ai ce să povestești despre ea. Un scenariu fără vlagă, care s-a târât până la final.

  • Singurul „plus”: Dacă ar fi să găsesc ceva fain în tot acest dezastru, ar fi prezența unor actrițe care arătau bine. Dar, să fim serioși, nu te uiți la un film de acțiune doar pentru „gagici bune” când așteptările sunt de la un nume ca Statham.

Leo1Romania A Working Man: Jason Statham și Rețeta Eșecului „la indigo”

Verdictul Leo1Romania: 5/10

Nota mea pentru această „capodoperă trampistă” este un 5/10. A fost o experiență mediocră, un film care a demonstrat că numele de pe afiș nu mai garantează de mult calitatea. Se pare că rețeta succesului a fost înlocuită cu o formulă de profit rapid, unde spectatorul este ultimul pe lista priorităților.

Leo1Romania A Working Man: Jason Statham și Rețeta Eșecului „la indigo”


Mai merită să urmărim „legendele”?

Voi ce credeți: au obosit actorii noștri preferați sau studiourile au devenit pur și simplu prea leneșe? Mai merită să dai banii pe un film doar pentru că apare Statham pe afiș? Hai să dezbatem în comentarii decăderea cinematografiei de consum!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x