Despre Carti

Minunata lume nouă: O „Capodoperă” a Pornografiei Mascate și a Marketingului Ieftin

A sosit momentul să „mă laud” singur: am terminat de citit (a dat Dumnezeu!) cartea Minunata lume nouă de Aldous Huxley. Un roman ridicat în slăvi de critici, cu mii de comentarii pozitive și recomandat ca fiind o „lectură obligatorie”.

Din punctul meu de vedere? Afirm cu toată tăria că nu am citit în viața mea o carte mai proastă ca asta!

De ce prinde „porcăria” la public?

Am stat ore în șir să rumeg concluziile, mesajele și substraturile acestei cărți, întrebându-mă obsesiv: „De ce dracu’ a prins porcăria asta așa de tare la public?”. Singura explicație logică pe care am găsit-o este o comparație din lumea psihologiei: Freud vs. Jung.

De ce a rămas Freud cel mai adorat? Simplu: pentru că pornografia și insinuările cu conotații sexuale vând cel mai bine. Nu degeaba avem „cea mai veche meserie din lume”. Huxley a înțeles asta perfect. „Minunata lume nouă” nu ar fi avut niciodată atâta priză dacă nu ar fi inserat tot acel amalgam sexual în paginile sale. Este o momeală ieftină pentru mase.

Dumnezeu și Sexul – O combinație de prost gust

Dacă aș fi știut de la bun început că subiectul se concentrează obsesiv pe asta, iar ulterior pe o filozofie obosită despre „Dumnezeu”, nu doar că nu o citeam, dar nici nu dădeam banii pe ea. Este o porcărie ambalată frumos pentru cei care vor să pară intelectuali discutând despre distopii.

Știu că mulți mă vor contrazice, dar sincer? Mă doare-n cot! Părerea mea este indiscutabilă. Cei care sar să apere astfel de „valori” sunt, de cele mai multe ori, aceia care au văzut zece filme în toată viața lor și cred că dețin adevărul absolut.

Leo1Romania Minunata lume nouă: O „Capodoperă” a Pornografiei Mascate și a Marketingului Ieftin

Expertiza vs. Părerismul de turmă

Eu vizionez sute de filme și seriale pe an, citesc și analizez constant. Am un sistem și o bază de comparații mult prea solide ca să mă las impresionat de laudele de căcat aduse acestei așa-zise capodopere. Când ai un termen de comparație real, vezi imediat unde e artă și unde e doar marketing bazat pe instincte joase.

Verdictul Leo1Romania: 3/10

Nota mea sinceră pentru „Minunata lume nouă” este un 3/10. O pierdere de timp poleită cu sclipici sexual și filozofie de duzină. Dacă vreți ceva cu adevărat profund, căutați în altă parte. Aici nu e decât o altă „bulă” care s-a spart imediat ce am închis ultima pagină.


Tu citești cartea sau te lași citit de ea?

Te-ai simțit și tu păcălit de „clasicii” literaturii care vând doar iluzii și perversiuni mascate, sau ești din tabăra celor care aplaudă orice „nume mare” doar ca să dea bine în societate? Hai să dărâmăm idolii falși în comentarii!

Subscribe
Notify of

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Back to top button
error:Conținutul este protejat!!
0
Would love your thoughts, please comment.x